TÜM HABERLER


URBAN ATÖLYE İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN “STUFFED CAST” ATÖLYE ÇALIŞMASI
URBAN ATÖLYE İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN “STUFFED CAST” ATÖLYE ÇALIŞMASI

İEÜ Mimarlık Bölümü ve Urban Atölye işbirliğinde düzenlenen “Stuffed Cast” atölye çalışması 10-11 Mart 2018 tarihlerinde D.Makerlab’de gerçekleştirildi. 


GÖREVİMİZ AQUARIUS
GÖREVİMİZ AQUARIUS

ARCH 202 Mimari Tasarım II proje dersi kapsamında “Görevimiz Aquarius: Biyomimetik Strüktürel Organizma” çalıştayı düzenlendi. Bu iki haftalık çalıştayda, ikinci sınıf Mimarlık öğrencilerinin tasarım problemi, sualtında kolonileşecek insanlar için habitat olarak işlev verecek biyomimetik yapısal bir organizma tasarlamaktı. 


İEÜ MİMARLIK – SALT GALATA 3. BULUŞMA
İEÜ MİMARLIK – SALT GALATA 3. BULUŞMA

Mimarinin dünyamızı şekillendiren çeşitli dinamiklerin –teknolojik, politik, estetik, sosyal, vb.- üzerine katkısının tartışıldığı eleştirel bir araştırma ortamı olan İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4. sınıf stüdyosu ARCH 401 kapsamında çoklu sistem ve aktörlerin etkileşim içine girdiği durum veya alanı ifade eden “Transit” teması altında stüdyo projeleri SALT Galata tarafından ev sahipliği yapılan bir açık forumda tartışılmıştır. 


 İEÜ MİMARLIK 2017 MEZUNLARIMIZIN IV. ANTALYA ULUSLARARASI MİMARLIK BİENALİ BAŞARISI
İEÜ MİMARLIK 2017 MEZUNLARIMIZIN IV. ANTALYA ULUSLARARASI MİMARLIK BİENALİ BAŞARISI

2017 mezunlarımız Hande Kocabaş ve Nevzat Kuru, Nilüfer Kozikoğlu liderliğinde Urban Atölye tasarım stüdyosu tarafından geliştirdikleri alve0sis: Animat adlı enstalasyonları ile IV. Antalya Uluslararası Mimarlık Bienali’nde sergilenmeye değer bulunmuşlardır.


ECOFAB, LONDRA FABFEST17'DEN ÖDÜLLERLE DÖNDÜ
ECOFAB, LONDRA FABFEST17'DEN ÖDÜLLERLE DÖNDÜ

EcoFab, İEÜ Mimarlık Bölümü bünyesinde kurulmuş, sekiz 2. sınıf lisans, iki lisansüstü öğrencisinden ve bir mentordan oluşan, dijital fabrikasyon, robotik fabrikasyon, veri görselleştirme gibi mimarlığın bir çok yan disipliniyle ilgilenen bir proje/tasarım ekibidir. İEÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Güzden Varinlioğlu’nun 6 aydır mentorluğunu yaptığı ekip, Temmuz ayında Westminster Üniversitesi’nin Londra’da düzenlediği FabFest17’ye katıldı.


SAYISAL BEŞERİ BİLİMLER LABORATUVARI: TEOS ANTİK ŞEHRİNİN YENİDEN CANLANDIRILMASI SERGİSİ
SAYISAL BEŞERİ BİLİMLER LABORATUVARI: TEOS ANTİK ŞEHRİNİN YENİDEN CANLANDIRILMASI SERGİSİ

Dijital Teos Projesi İzmir Ekonomi Üniversitesi (IEÜ) bünyesinde kurulması planlanan Beşeri Bilimler Laboratuvarının ilk basamağı olarak görülmektedir. Proje, Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin 3 önemli bölümü, Mimarlık, Görsel İletişim ve Yazılım Mühendisliği Bölümleri arasındaki işbirliği ile hayata geçmiştir. 


GÖREVİMİZ MARS 2024 ATÖLYE SERGİSİ AÇILDI
GÖREVİMİZ MARS 2024 ATÖLYE SERGİSİ AÇILDI

Mimarlık Bölümü 2. sınıf öğrencilerine yönelik “Görevimiz Mars 2024” çalıştayı Yrd. Doç. Dr. Burkay Pasin, Yrd. Doç. Dr. Güzden Varinlioğlu, Öğr. Gör. Hugh Clarke, Öğr. Gör. Özgür Genca, Öğr. Gör. Ayşe Bozkurt Karal, Öğr. Gör. Filiz Keyder Özkan ve Öğr. Gör. Lale Başarır yürütücülüğünde 14 Şubat-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti. Çalıştaya Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Serdar Bayari Mars’ın coğrafyası ve iklimi üzerine verdiği kapsamlı seminerle kuramsal olarak; Yüksek Mimar Müge Halıcı da dijital tasarım yöntemleri konusundaki eğitimleriyle teknik olarak destekte bulundular. İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun katılımları ile atölye çalışmasının ürünleri D Blok Çok Amaçlı Salonda sergiye açıldı. 


GÖREVİMİZ MARS 2024 ATÖLYE ÇALIŞMASI
GÖREVİMİZ MARS 2024 ATÖLYE ÇALIŞMASI

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2. sınıf öğrencileri 2016-2017 Bahar dönemine 2 haftalık bir atölye çalışması ile başlayacaklar. Atölye kapsamında öğrenciler Mars’a yerleşecek ilk koloniciler için yaşam alanı olarak işlev görecek biyomimetik strüktürel bir organizma tasarlayacaklar. Yaşam alan(lar)ı gezegenin coğrafi ve iklimsel koşullarına göre düşünülecek ve yeme, uyuma gibi temel insani ihtiyaçlar yeniden değerlendirilecektir. Atölye kapsamında Hacettepe Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar Bayari Mars gezegenin jeolojik, coğrafi, ve iklimsel verileri hakkında bir seminer verecek. 


SALT GALATA İEÜ MİMARLIK 4. SINIF ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI
SALT GALATA İEÜ MİMARLIK 4. SINIF ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI

Mimarinin dünyamızı şekillendiren çeşitli dinamiklerin –teknolojik, politik, estetik, sosyal, vb.- üzerine katkısının tartışıldığı eleştirel bir araştırma ortamı olan İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4. sınıf stüdyosu ARCH 401 kapsamında çoklu sistem ve aktörlerin etkileşim içine girdiği durum veya alanı ifade eden “flow” teması altında stüdyo projeleri SALT Galata tarafından ev sahipliği yapılan bir açık forumda tartışılmıştır. 


İEÜArch@Salt:flow
İEÜArch@Salt:flow

İzmir Ekonomi Üniversitesi 4. Sınıf Mimari Tasarım Stüdyosu (ARCH 401) kapsamında, 2016 Güz döneminde izlenen eğitim yaklaşımlarını ve farklı stüdyo sistemlerini tartışmaya açtığımız İEÜArch@Salt etkinliğinin ikincisi organize ediliyor. Bu etkinlikte, "Flow" üst temasından hareketle ARCH 401 dersine yön vermiş olan kavramları, yaklaşımları sorgulamak istenmektedir.